Geneza

Jako organizatorzy Gonitwy Podhalańskiej bardzo cenimy sobie bogatą historię Naszego regionu. Dlatego też chcemy, aby to wydarzenie sportowe dostarczało nie tylko pozytywnej energii oraz zastrzyku endorfin, ale także upamiętniało wszystkich żołnierzy,którzy oddali życie walcząc za naszą wolność.

Pragniemy szczególnie uhonorować porucznika Tadeusza Stefaniszyna, dowódcę 12. pułku piechoty „Ziemi Wadowickiej” utworzonego w styczniu 1919 roku, który przelał swoją krew na ziemi Spytkowckiej.
W dzień wybuchu II Wojny światowej pułk składający się z dwóch batalionów wyruszył do Suchej. Jeden z batalionów miał za zadanie tam pozostać i bronić przed uderzeniem ze strony Zawoi oraz Żywca, drugi natomiast został przetransportowany dalej do Jordanowa. Po zameldowaniu się w Jordanowie pułkownik Maczek wydał rozkaz nocnego wypadu na Spytkowice. Grupa ta miała zaatakować wojska niemieckie tam stacjonujące. Wypad ten miał jedynie sens przy współdziałaniu dwóch atakujących grup: II batalionu oraz zmierzającego im na pomoc 1. szwadronu 24. pułku ułanów.
Grupa 12. Pp. wyruszyła spod folwarku w Toporzysku około 22:15. Kampanie pobłądziły w nocy po nieznanym terenie docierając na miejsce dopiero nad ranem. Szwadron 24. pułku ułanów mający atakować od strony Wysokiej, zmuszony był wycofać się jeszcze przed świtem, gdyż nie było odgłosu walk w oczekiwanym czasie. Walka ułanów na bezleśnym terenie miała sens jedynie w nocy.
Osamotnieni żołnierze 12. Pp. z zaskoczenia zaatakowali wrogi oddział za pomocą granatów ręcznych wrzucanych pod czołgi oraz bagnetów na karabinach. Po krótkiej walce wycofali się do wąwozu, gdzie z pomocą przyszedł im szwadron kawalerii pieszej.
Dowódcy postanowili zaatakować po raz drugi. Uderzenie to nie powiodło się, polscy żołnierze zostali ostrzelani silnym ogniem z karabinów maszynowych.

Podczas ostrzału poległ porucznik Tadeusz Stefaniszyn. Miał 25 lat. Według relacji miejscowej ludności ciało por. Stefaniszyna pochowano na miejscu śmierci. Później za zgodą niemieckich władz okupacyjnych, przeniesiono na cmentarz parafialny w Spytkowicach gdzie spoczywa po dziś dzień. Stefaniszyn pośmiertnie został oznaczony Krzyżem Virtuti Militari kl. V-ej.

Layout Type

Presets Color

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.